Expedice „Kolibřík“ – República de Costa Rica

kolibřík ploskoocasý

Kostarika mnohdy skloňovaná jako perla mezi zeměmi Střední Ameriky, doslova oáza klidu pro ty, kteří chtějí prožít úchvatnou dovolenou plnou přírodních krás. To vše je velkým lákadlem pro všechny milovníky fauny a flory, hor, horských mlžných lesů, vodopádů, jezer, řek, sopek a v neposlední řadě také pláží. Pro nás se však stala expedicí s jasným cílem – poznat zajímavý život rozmanitých druhů kolibříků, kterých se zde vyskytuje na 57 druhů.

První dojem z kmitavého šustotu křídel kolibříků byl plný úžasu. Jak je možné takto rychlého a ke všemu ještě nejmenšího ptáka světa zachytit na ucházející snímek s vhodnou kompozicí? Tuto otázku jsem si položil vždy, když mi před očima prosvištěl tento překrásně zbarvený drahokam připomínající létající hmyz. To, co zpočátku vypadalo jako nelehký úkol, se však zanedlouho ukázalo, že tak těžké nebude.

Kostarika je známá výskytem velkého množství kolibříků. Například soukromý přírodní park La Paz Waterfall Gardens patří mezi lokality, kde na jediném místě můžete pozorovat až 26 druhů. I z tohoto důvodu se La Paz stalo na první dny naším hlavním útočištěm. O tom ale ještě někdy příště…

Kolibříci se vyznačují svou přizpůsobivostí v širokém rozsahu klimatických a ekologických zón, proto v celé Severní, Střední a Jižní Americe existuje i jejich velká druhová rozmanitost řádově v počtu 300 druhů. Kolibříci využívají různá vhodná stanoviště se speciálními květy rostlin, tudíž zde v Kostarice platí, pokud se dobře rozhlédnete, určitě za chvíli nějakého toho kolibříka spatříte. Tato pravděpodobnost je ještě umocněna přítomností pítek s cukrovým nektarem poblíž turisticky navštěvovaných míst. První pocit z naší cesty by se tak dal shrnout asi takto. „Chcete – li si vyfotit svého kolibříka, zavítejte do Kostariky!“ :)